:: NASIONA - Fasola

  ATOS - Nowość !
sadzenie:Odmiana średniowczesna fasoli szparagowej
opis:o żółtym zabarwieniu strąków. Tworzy rośliny typu karłowego, o wysokości ok. 45cm. Liście są średniej wielkości o zabarwieniu jasnozielonym do zielonego. Dolne strąki są osadzone powyżej 10cm. Bardzo plenna o dużym udziale strąków handlowych w plonie ogólnym. Wykazuje małą tendencję do tworzenia strąków niekształtnych. Frakcje strąków prostych o średnicy 8,1 - 10,5 mm stanowią powyżej 60%. Długość gładkich strąków jest średnia i wynosi ok. 12cm. Kształt przekroju poprzecznego jest okrągły. Zawartość włókna w strąkach bardzo mała. W ocenie polowej wykazuje tolerancję na choroby. Masa 1000 nasion w dojrzałości fizjologicznej wynosi 240-280 g. Przeznaczona do przemysłu i bezpośredniego spożycia. Zaleca się wysiewać nasiona w ilości ok. 70 kg/ha.
  LOTOS
sadzenie:Jest odmianą fasoli szparagowej z pogranicza wczesnych do średnio wczesnych
opis:o żółtym zabarwieniu strąków. Pokrój roślin jest wzniosły, a strąki osadzone są wysoko ok.14 cm nad ziemią. Bardzo plenna z udziałem strąków handlowych w plonie ogólnym na poziomie średnim do dużego. Wykazuje małą tolerancję do tworzenia strąków niekształtnych i przejrzałych. Frakcje strąków prostych o średnicy 8,1-10,5 mm stanowią powyżej 75%. Długość strąków ok. 14 cm. Zawartość włókna w strąkach bardzo mała. W ocenie polowej wykazuje dość dobrą tolerancję na choroby. Masa 1000 nasion w dojrzałości fizjologicznej wynosi ok. 300 g. Przeznaczona do przemysłu i bezpośredniego spożycia. Zaleca się wysiewać nasiona w ilości ok. 80 kg/ha.
  POSTER (NOE - 602) - Nowość
sadzenie:Odmiana średnio późna
opis:o żółtym zabarwieniu strąków. Wysokość roślin ok. 40 cm, liście średniej wielkości, w stopniu silnym pomarszczone. Plon handlowy strąków stanowi powyżej 85 % plonu ogólnego. Odmiana przydatna również do uprawy tunelowej, nie wytwarza bowiem pędów wydłużonych, strąki równomiernie dojrzewają, przy dwukrotnym zbiorze pozyskuje się powyżej 90 % plonu strąków dojrzałych użytkowo. Strąki są bardzo ładnie wybarwione, prawie pozbawione włókna. Zaleca się wysiewać ok. 70 kg /ha dobrze kiełkujących nasion.
  UNIKOM NOE - Doskonała odmiana!
sadzenie:Jest odmianą późną fasoli szparagowej
opis:o żółtym zabarwieniu strąków. Rośliny są średnio wysokie, krzaczaste. Liście barwy jasnozielonej z powierzchnią pomarszczoną w stopniu średnim do silnego, ze słabym połyskiem. Wytwarza strąki długie, proste, błyszczące, o ładnej żółtej barwie i gładkiej powierzchni, bez przewężeń, o ostrym zakończeniu. Można ja z powodzeniem uprawiać w okresie jesiennym. Odmiana jest odporna na wirus zwykłej mozaiki fasoli i na antraknozę. Zaleca się wysiewać nasiona w ilości ok. 80 kg/ha.
  MAGDA (NOE - 401) - Nowość!
sadzenie:Odmiana wczesna fasoli szparagowej
opis:o zielonym zabarwieniu strąków. Rośliny są krzaczaste o pokroju wzniosłym i wysokości ok. 40cm. Liście dość duże, zielone. Strąki osadzone ok.14 cm nad ziemią. Bardzo plenna z udziałem strąków handlowych w plonie ogólnym na poziomie średnim do dużego. Wykazuje małą tolerancję do tworzenia strąków niekształtnych i przejrzałych.Długość strąków ok. 14 cm z dziobkiem. Odmiana charakteryzuje się bardzo małą zawartością włókna w strąkach. W ocenie polowej wykazuje dość dobrą tolerancję na choroby. Nasiona w dojrzałości fizjologicznej są białe, obwódka znaczka jest różna od barwy okrywy nasiennej. Masa 1000 nasion w dojrzałości fizjologicznej wynosi ok. 300 g.
  MUZA( NOE - 301) - Nowość!
sadzenie:Odmiana średniowczesna fasoli szparagowej
opis:o zielonym zabarwieniu strąków. Tworzy rośliny krzaczaste, o pokroju wzniosłym i wysokości ok. 40-50 cm. Strąki są osadzone wysoko, około 18 cm nad ziemią. Strąki są ładne, wyrównane, o długości 14 - 15 cm i bardzo małej zawartości włókna w strąkach. Kształt przekroju poprzecznego eliptyczny do jajowatego. Udział strąków handlowych w plonie ogólnym - powyżej 80 %. Masa 1000 nasion około 250 g. Polecana do przetwórstwa i do bezpośredniego spożycia.
  PAULINKA NOE - Doskonała odmiana!
sadzenie:Odmiana o zielonym zabarwieniu strąków. Należy do odmian średniopóźnych, bardzo plennych
opis:Tworzy rośliny krzaczaste, średnio wysokie. Liście ciemnozielone, z powierzchnią błyszczącą pomarszczoną w stopniu średnim do silnego. Powierzchnia strąków jest gładka, bez przewężeń o zakończeniu ostrym, niekiedy pośrednim. Strąki są długie, bardzo słabo wygięte, kształt przekroju poprzecznego zazwyczaj okrągły. Charakteryzuje się wzniosłym pokrojem sztywnych roślin i wysokim osadzeniem dolnych strąków, ponad 17 cm nad ziemią. Udział strąków handlowych w plonie ogólnym jest duży i wynosi ok. 80%. Strąków niekształtnych i przejrzałych bywa mało. Odmiana odporna na wirus zwykłej żółtej mozaiki fasoli i na antraknozę. Nasiona eliptyczne, o białej okrywie, błyszczącej, żyłkowanej w stopniu średnim. Doskonała do przetwórstwa.
  AGA (NOE - 501) - Nowość!
sadzenie:Odmiana oryginalna, szparagowa o zielonym zabarwieniu strąków. Należy do odmian średniowczesnych
opis:Charakteryzuje się drobnym, cienkim strąkiem. Prawie 100% plonu ogólnego sortuje się w 3 sąsiednich dolnych przedziałach frakcji strąków; <6,5 - 9mm. Tworzy rośliny krzaczaste o wysokości około 40 cm. Dolne strąki osadzone są na wysokości 15 - 17 cm nad ziemią. Długość strąków 13 - 14 cm, przekrój poprzeczny jest zbliżony do okrągłego. Nie wykazuje tendencji do tworzenia włókien i wyściółki pergaminowej w strąkach. Masa 1000 nasion wynosi około 200 g. Odmiana polecana do przemysłu przetwórczego i do bezpośredniego spożycia.
  NATA - FASOLA WIELOKWIATOWA
sadzenie: Odmiana średniopóźna do późnej, o karłowym typie wzrostu, plenna, przeznaczona na suche nasiona
opis:Charakteryzuje się małą skłonnością do wytwarzania biczyków. Strąki wiąże około 1 wysokości roślin. Na płodnym węźle może tworzyć kilka strąków, z różną liczbą nasion w strąku, najczęściej 3-4 szt., sporadycznie 5. Strąki są krótkie, nasiona w nich białe, owalne, słabo błyszczące z delikatnym żyłkowaniem. Masa tysiąca nasion (w zależności od roku) wynosi ok. 900 g.
  KARO - FASOLA WIELOKWIATOWA
sadzenie: Odmiana przeznaczona na suche nasiona, późna, średnioplenna, o karłowym typie wzrostu
opis:Rośliny wyższe niż u odmiany NATA. Kwitnie biało, strąki tworzy krótkie, w ok.2/3 wysokości roślin, z kilkoma nasionami w strąku. Nasiona są kremowe, cylindryczno-owalne, duże, błyszczące z żyłkowaniem. Masa tysiąca nasion (w zależności od roku) kształtuje się powyżej 1000 g. Odmiana charakteryzuje się ponadto małą skłonnością do pękania okrywy nasiennej.