:: NASIONA - Bób

  BACHUS - Doskonała odmiana!
sadzenie:odmiana wczesna, grubonasienną, bardzo plenną, o korzystnej strukturze plonu, przydatną do konserwowania i bezpośredniego spożycia
opis:Charakteryzuje się tradycyjnym (niesamokończącym) typem wzrostu, wysokość roślin niska do średnio wysokiej. Liczba pędów płodnych 3-4. Łodyga sztywna z zabarwieniem antocyjanowym, intensywność zabarwienia mała. Listki są krótkie, zielone, składające się wzdłuż nerwu głównego w stopniu średnim. Strąki są bardzo długie, szerokie, słabo wygięte, czasami silnie, ustawione zwisająco. Liczba nasion w strąku od 4-6 szt., nasiona są duże z jasnym znaczkiem, lekko spłaszczone, bardzo ładne o dobrej konsystencji i doskonałej smakowitości.
  BASTA - Doskonała odmiana !
sadzenie:odmiana wczesna do średniowczesnej, plenna do bardzo plennej, do bezpośredniego spożycia i przetwórstwa. Odmiana o tradycyjnym typie wzrostu, sztywnej łodydze, bez zabarwienia antocyjanowego
opis:średnio wysokie rośliny tworzą 3, 4 pędy płodne (sporadycznie 5). Liście zabarwione intensywnie zielono, z popielatym odcieniem. Kwiaty są białe, średniej wielkości, bez melaninowej plamki na skrzydełkach, bez antocyjanowego zabarwienia żagielka. Strąki są długie do bardzo długich, szerokie, wygięte w stopniu słabym do średniego, półzwisające, do zwisających. Ustawienie strąków półwzniesione, poziome do półzwisającego. Charakteryzuje się wysublimowanym bardzo delikatnym smakiem i pięknym wyglądem nasion w konserwie.
  JUPITER - Nowość
sadzenie:JUPITER jest odmianą o samokończącym typie wzrostu
opis:Rośliny mają luźny pokrój i łodygę z bardzo słabym zabarwieniem antocyjanowym. Wysokość roślin ok. 60cm, a do pierwszego strąka ok.22 cm. Listki są zielone, składają się wzdłuż nerwu głównego w stopniu średnim do silnego. Kwiat z melaninową plamą na skrzydełkach i barwnym żagielkiem Strąki niezbyt długie, o dł. ok. 11 cm, zawierają od 3 do 4 nasion. Nasiona dojrzewają równomiernie. Wydajność strąków z zielonej masy około 40 %, a nasion z masy strąków ponad 30 %.W 1 kg świeżych nasion znajduje się przeciętnie 555 szt. Występuje na nasionach czarne zabarwienie znaczka. W dojrzałości technologicznej nasiona są średniej wielkości; MTN 1880-2000 g, a w dojrzałości fizjologicznej MTN wynosi 900 - 1100g (zależy od roku). Jupiter może być cennym surowcem dla przemysłu przetwórczego.
  NOWO - Nowość
sadzenie:odmiana karłowata o tradycyjnym (niesamokończącym) typie wzrostu
opis:Rośliny mają zwarty pokrój, łodyga z bardzo słabym zabarwieniem antocyjanowym. Wysokość roślin ok. 47 cm, do pierwszego strąka ok. 12 cm. Listki są ciemnozielone, składają się wzdłuż nerwu głównego w stopniu średnim do silnego. Kwiat mały z melaninową plamą na skrzydełkach i z zabarwieniem antocyjanowym żagielka. Strąki o długości od 15 do 17 cm bywają słabo wygięte. Charakteryzuje się równomiernym dojrzewaniem nasion i małym udziałem nasion spękanych w plonie handlowym. Liczba nasion w strąku 4-5 szt., nasiona są dość duże z jasnym znaczkiem. Liczba świeżych nasion w 1 kg ok.384 szt. Odmiana amatorska, przeznaczona do uprawy na działkach i w ogródkach przydomowych.
  ORLIK (NOE-501) - Nowość !
sadzenie:odmiana o samokończącym typie wzrostu, drobnonasienną
opis:Wysokość roślin ok.50 cm, pierwsze strąki osadzone 20 cm nad ziemią. Pokrój roślin jest luźny. Łodyga z antocyjanem słabym do średniego. Barwa liści jest zielona z delikatnym szarym nalotem. Kwiat z melaninową plamą na skrzydełkach i średnim do słabego antocyjanem na żagielku. Długość strąka od 13 do 15 cm. Strąki są proste lub słabo wygięte, a w strąkach od 3 do 5 szt. nasion. Wydajność strąków z zielonej masy wynosi około 40 %, a nasion z masy strąków 37 %.Liczba świeżych nasion w 1 kg ok.700 szt. Charakteryzuje się równomiernym dojrzewaniem nasion i dobrą plennością. Odmiana przeznaczona jest dla przemysłu przetwórczego, szczególnie do zamrażania.